pornjk, pornsam, xpornplease, joyporn, pornpk, foxporn, porncuze, porn110, porn120, oiporn, pornthx, blueporn, roxporn, silverporn, porn700, porn10, porn40, porn900

Dzień Wina i Sera

Wino jest napojem alkoholowym niemal doskonałym. W zależności od rodzaju może stanowić doskonały aperitif, być podawane do rozmaitych dań a nawet zamiast deseru, Dla wielu osób wino, to po prostu styl życia. Wino produkowane jest na całym świecie na szeroką skalę, a świadczyć może o tym fakt, że istnieje w ponad 1300 rodzajach. 25 lipca obchodzony jest Dzień Wina i Sera.

Roczna produkcja wina na świecie sięga nawet 300 mln hl. Uzyskuje się je poprzez fermentację moszczu winogronowego. Wino poza owocami winorośli właściwej, produkuje się również z różnych owoców tropikalnych. Mnogość rodzajów win zależy więc od owoców, i różnych odmian winorośli, od środowiska, technik winifikacji, zawartości cukru.

Głównymi producentami win na świecie są Włochy, Francja i Hiszpania. Roczna produkcja wina w tych krajach sięga 50 mln hl. Kolejne kraje  to Stany Zjednoczone, gdzie roczna produkcja wynosi około 25 mln hl, Argentyna – 15 mln hl oraz Chile, ok. 13 mln hl.

Światowa konsumpcja wina rocznie również szacowana jest wysoko.  Na całym świecie spożywa się rocznie ok. 250 mln hl wina, a krajem przodującym w spożyciu są Stany Zjednoczone. Rocznie spożywa się tam ponad 30 mln hl wina. Kolejne kraje przodujące w spożyciu wina to FrancjaWłochy i Niemcy.

Branża winiarska jest ogromnym biznesem na całym świecie. Poza produkcją wina, winnice oferują także usługi hotelowe, zwiedzanie oraz degustacje.

Więcej pod linkiem:

Dzień Wina i Sera